Site Overlay

Ako vyrobiť webovú, alebo IP kameru zo smartfónu

Ak potrebujete webovú kameru na komunikáciu cez Skype, Zoom a podobne, nemusíte ju kupovať, ale môžete použiť kameru zo svojho smartfónu. Možné je aj použitie ako IP kameru a obraz z kamery sledovať cez internet z ktoréhokoľvek miesta na svete. Ako výhody v takomto využití napr. staršieho nevyužitého smartfónu považujem:

  • netreba už kupovať žiadnu webovú, alebo IP kameru
  • veľmi kvalitný obraz a zvuk (záleží od smartfónu)
  • bezdrôtové pripojenie cez WIFI
  • obraz z kamery je možné aj nahrávať
Použitie smartfónu ako webkameru

Do smartfónu so systémom Android, ktorý použijete ako webkameru si nainštalujte aplikáciu IP Webcam. Cez túto aplikáciu sa bude obraz z kamery prenášať do PC. Aby to bolo možné, na PC si nainštalujte ovládač pre Windows Configure IP Camera Adapter.

Pre konfiguráciu ovládača budete potrebovať IP adresu a port, cez ktoré bude obraz prenášaný do PC. Tieto údaje zistíte tak, že spustíte aplikáciu IP Webcam, kliknete na Start server a následne sa zobrazí adresa, z ktorej IP číslo a port musíte zadať do nainštalovaného ovládača.

Ak ste všetko urobili správne, kamera na smartfóne bude fungovať, akoby ste mali pripojenú webkameru. Je dôležité, aby smartfón a PC boli pripojené do rovnakej WIFI siete. Obraz z kamery môžete sledovať a nahrávať rôznymi spôsobmi:

  • cez internetový prehliadač (možné aj nahrávať)
  • cez prehrávač VLC na Windows, alebo Android (možné aj nahrávať)
  • cez Skype, Zoom, alebo iné programy
  • cez Android aplikáciu Onvier (možné aj nahrávať)
Ukážka sledovania a ovládania kamery cez internetový prehliadač.

Ak chcete kameru sledovať, alebo nahrávať cez internetový prehliadač, zadajte IP adresu, ktorú vám zobrazuje aplikácia IP Webcam.

Ak chcete kameru sledovať, alebo nahrávať cez VLC prehrávač, zadajte RTSP adresu, ktorú tiež zistíte v aplikácii IP Webcam.

Ak chcete kameru používať v komunikačných programoch Skype, Zoom a podobne, stačí v nich kameru vybrať ručne, alebo sa spustí automaticky.

Ak chcete kameru sledovať, alebo nahrávať v Android aplikácii Onvier, stačí zadať RTSP adresu, ktorú zistíte v aplikácii IP Webcam.

Použitie smartfónu ako IP kameru

Aby ste mohli kameru sledovať z akéhokoľvek miesta cez internet, je nutné využiť nejakú službu, ktorá to umožňuje. Určite ich je veľa, no ja som vyskúšal stránku IVIDEON. Treba sa tam zaregistrovať, v aplikácii IP Webcam prihlásiť, stiahnuť Ivideon Server a použiť RTSP adresu a následne už môžete obraz z kamery smartfónu sledovať odkiaľkoľvek cez internet na stránke ivideon.

Samozrejme, je tomu treba venovať pár hodín, kým na to všetko prídete, ale výsledok potom určite stojí za to.

Stránka Ivideon, z ktorej môžete kameru sledovať cez internet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *