Site Overlay

Ako zaregistrovať dll a ocx vo Windows

Ako isto viete, programy v OS Windows využívajú knižnice dll a komponenty ocx. Sú to súčasti programov, bez ktorých by poriadne nefungovali. Takéto súbory musia byť v systéme správne zaregistrované a o to sa postará inštalačný súbor, ktorý nielenže programové súbory uloží na harddisk, ale zaregistruje aj tieto komponenty. Užívateľ programu s týmto teda nemá žiadne starosti.

Môže však nastať situácia, kedy z nejakého dôvodu potrebujete tieto súbory zaregistrovať ručne. OS Windows počítal aj s takouto možnosťou a tak môžete takéto súbory zaregistrovať cez príkazový riadok, prípadne cez na to určený program.

Postup registrácie cez príkazový riadok:

Tieto súbory môžete mať uložené na ľubovoľnom mieste na harddisku, ale pre poriadok je lepšie najskôr ich prekopírovať na správne miesto. V prípade 64-bitového Windows 10 a 11 sú takéto súbory štandardne uložené na C:/Windows/SysWOW64.

  • Spustíme príkazový riadok (klikom pravým tlačidlom na myške na Štart)
  • Zvolíme Windows PowerShell (správca)
  • regsvr32 „c:/windows/syswow64/nejaky_subor.ocx
Postup zrušenia registrácie:

regsvr32 /u „c:/windows/syswow64/nejaky_subor.ocx

Pri využití popísaného postupu registrácie, alebo zrušenia registrácie súborov, si vystačíte s príkazovým riadkom. Ako už bolo uvedené, existujú aj programy, ktoré všetko spravia za vás, ale väčšinou nie sú zadarmo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *