Site Overlay

Čo sú torrenty a ako sťahovať mediálny obsah

Čo sú torrenty?

Torrenty sú malé súbory (s koncovkou .torrent), ktoré môžete otvoriť v torrentovom klientovi (programe na to určenom) a sťahovať akýkoľvek mediálny obsah.

Mnohí z vás ich už dlho používajú, niektorí o nich len počuli a pre iných môžu byť úplnou neznámou. Pravdou je, že sťahovanie cez torrenty je veľmi obľúbené a funguje už mnoho rokov. Využíva sa hlavne pri sťahovaní nelegálneho obsahu (warezu), čo znamená, že takto môžete získať filmy, hudbu, programy a mnoho iného v podstate úplne zadarmo. To, ako sa k nejakému obsahu dostanete je len na vás, tento článok je tu preto, aby vám uľahčil pochopiť, ako sa s torrentami pracuje.

Torrentové súbory

Torrentové súbory môžete získať na stránkach na to určených. Medzi svetovo najznámejšie určite patrí The Pirate Bay, ale na internete ich môžete nájsť mnoho. Z našich končín určite neprehliadnite stránku SK Torrent, alebo CZ Torrent. Potom sa už stačí len na týchto stránkach zaregistrovať a môžete sťahovať.

Torrentový klient

Ako sťahovať torrentové súbory už viete, ale ešte ich musíte v niečom otvoriť a na to potrebujete torrentového klienta – program, cez ktorý budete mediálny obsah sťahovať už do svojho PC. Tých je samozrejme tiež viac, ale osobne odporúčam uTorrent vo verzii 2.2.1 i keď sú aj novšie verzie, ale tie obsahujú reklamy a mnoho iného balastu.

Stránka SK Torrent a ako na nej sťahovať?

Stránka SK Torrent (odkaz na stránku nájdete vyššie) je momentálne jedna z najlepších, kde môžete získať torrentové súbory. Prejdite na stránku a zaregistrujte sa. Po registrácii môžete začať sťahovať. Na stránke vidíte najnovšie torrenty, takže máte vždy prehľad o tom, čo bolo práve pridané. Tiež je možné torrent, ktorý hľadáte si vyhľadať, alebo prejsť na kategórie.

Čo by ste mali vedieť…
  • Hodnosť – podľa toho, ako s torrentami pracujete (sťahujete, seedujete, upoadujete atď.) získavate hodnosť. Čím vyššia hodnosť, tým lepšie. Ideálne je dosiahnuť hodnosť VIP, čím získate množstvo výhod.
  • Ratio – je číslo, ktoré sa vám zvyšuje, ak to, čo ste si stiahli seedujete v klientovi aj pre ďalších sťahujúcich. Čím viac ľudí od vás sťahuje, tým sa vám zvyšuje Ratio. Udržiavajte si ho vždy vyššie než 1.
  • Seedbonus – je číslo, ktoré sa vám zvyšuje za hodiny, ktoré torrenty seedujete. Čím viac torrentov seedujete, tým vyšší seedbonus získate za hodinu. Príklad: Ak seedujete 10 torrentov jednu hodinu, získate 10 seedbonusových bodov. Seedbonus ďalej získate vtedy, ak vytvoríte vlastný torrent, uploadujete ho na stránku a ľudia sa vám za to týmto spôsobom poďakujú. Body za seedbonus tiež môžete použiť na výmenu za hodnosť VIP, čím získate mnoho ďalších výhod. VIP hodnosť získate za 10 000 bodov.
Výhody torrentov
  • malý súbor zaberie na disku len nepatrné miesto
  • obsah torrentu si môžete stiahnuť kedykoľvek, keď ho potrebujete
  • veľmi rýchle sťahovanie, ak torrent seeduje viac ľudí
Nevýhody torrentov
  • po čase torrent nemusia už ľudia seedovať, takže obsah stiahnete veľmi pomaly, alebo vôbec

Určite som nespomenul všetko, ale myslím, že na predstavu o tom, čo sú torrenty a ako s nimi pracovať to stačí. Na stránke SK Torrent nájdete o všetkom ešte podrobnejšie informácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *