Site Overlay

Tajomstvo bicyklovania

Na internete nájdete mnoho článkov o tom, ako deti naučiť bicyklovať, kedy je na to najvhodnejší čas, aké bicykle a doplnky sú na to vhodné a podobne.

Poznáte ale to podstatné, vďaka čomu je vôbec možné bicyklovať sa?

Ako vieme aj zo svojich skúseností, niekto sa to naučí skôr, niekomu to ide horšie a potrebuje na to viac času a sú ľudia, ktorí sa bicyklovať nevedia (nenaučili sa) vôbec.

Už o chvíľu sa dozviete, čomu vďačíme za schopnosť, či možnosť bicyklovania, ale ešte predtým si môžete spraviť jednoduchý pokus.

Zoberte si nejaké koliesko (nie mincu s plochou hranou) a skúste ho postaviť na mieste. Rýchlo zistíte, že je to nemožné.

Potom to isté koliesko hoďte tak, aby vykonalo pohyb vpred po hrane. V tomto prípade zistíte, že kým má koliesko pohyb, neprevalí sa na bok, ako tomu bolo v prvom prípade.

V tomto momente už možno tušíte princíp bicyklovania, ale to z ďaleka nie je všetko.

Pri bicyklovaní sú dôležité tri veličiny a to sú:

  • Pohyb
  • Rovnováha
  • Smer

A teraz si to „rozmeníme na drobné“.

Pohyb – I keď sú ľudia (športovci), ktorí sa vedia udržať na bicykli aj na „jednom mieste“, bez rôznych pohybov (krútenie riadidlom, vyskakovanie predným, či zadným kolesom a pod.), to jednoducho nejde. Pri pohybe lepšie udržíte rovnováhu, pretože vás udržuje prúdenie vzduchu, ktorý na vás rovnako pôsobí z oboch strán. Čím rýchlejšie na bicykli idete, tým rýchlejšie okolo vás prúdi vzduch, bočné sily na vás viac pôsobia a pomáhajú vám udržiavať rovnováhu. Pri bicyklovaní vo vákuu by na vás prúdenie vzduchu nepôsobilo a bicyklovanie by bolo sťažené, ak nie celkom nemožné.

Rovnováha – Rovnováha je to, čo od malička trénujeme, aby sme sa naučili chodiť. To isté platí pri bicyklovaní. Samotný pohyb by nestačil, musíme sa naučiť udržiavať rovnováhu pri bicyklovaní a to je kameň úrazu tých, ktorí sa bicyklovať nenaučili. Pohyb v kombinácii s rovnováhou je to, vďaka čomu sa môžeme bicyklovať.

Smer – Treťou, nie menej dôležitou vecou, je schopnosť udržiavať potrebný smer jazdy. Smer jazdy určujú riadidlá, ktoré ovládame točením do strán. Ani bez tejto schopnosti by sme ďaleko nedošli:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *