Site Overlay

Ťažba kryptomien na vašom PC bez vášho vedomia

Škodlivý program XMRig miner využívajúci výkon PC na ťažbu kryptomeny Monero.

Zdá sa vám, že vaše PC je nejaké spomalené, seká sa a už nejde tak, ako možno ešte nedávno? Jednou z príčin môže byť práve to, že niekto na vašom PC ťaží kryptomeny bez vášho vedomia a na to využíva výkon vášho počítača.

Ak máte takéto podozrenie, môžete si to jednoducho overiť a svoje PC dostať do pôvodného stavu. Tu je jednoduchý postup:

  • Naraz stlačte klávesy Ctrl + Alt + Delete.
  • Kliknite na Správcu úloh.
  • Na karte Procesy uvidíte všetky prebiehajúce procesy a programy, ktoré práve využívajú výkon vášho PC.

Všimnite si hlavne Procesor a Pamäť. Ak je všetko v poriadku, všetky hodnoty sú veľmi nízke. Procesor by mal využívať približne 5% svojho výkonu a pamäť RAM asi polovicu. Samozrejme, záleží to na tom, aký výkonný procesor v PC máte a koľko GB majú vaše pamäte RAM. Ak máte 4GB RAM, systém využíva približne polovicu a druhá polovica by mala byť voľná. Značnú časť z pamäte RAM si ukrajuje prehliadač EDGE (okolo 300MB), ale to je v poriadku, tým sa zaoberať nemusíte. V prípade ťažby kryptomien by tieto hodnoty boli ďaleko vyššie. Preto sledujte, či nejaký program nevyťažuje procesor a pamäť na veľmi vysoké hodnoty. Také hodnoty sa zobrazujú oranžovou a v prípade maximálnych hodnôt až červenou farbou. Ako vidíte na obrázku, v mojom prípade to bol program s názvom XMRig miner, ktorý ťažil kryptomenu Monero. Tu je návod na to, ako sa škodlivého programu zbavíte a PC dáte do pôvodného stavu:

  • Pravým tlačidlom kliknite na názov škodlivého programu.
  • Kliknite na Otvoriť umiestnenie súboru, aby ste zistili, kde sa na disku škodlivý súbor nachádza.
  • Opäť kliknite na názov škodlivého programu a následne kliknite na Ukončiť úlohu.
  • Nakoniec škodlivý program z disku vymažte.

Mne tento postup pomohol a PC opäť funguje ako má. Zatiaľ som nepátral ani po tom, ako sa škodlivý program do PC dostal. V prípade problémov si na internete skúste vyhľadať nejaký iný postup, pretože tento bol zameraný na odstránenie konkrétneho programu XMRig miner.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *